Krátké oscarové animáky,
které proměnily svět animace: VOL. 2

Protože dobrých animací není nikdy dost, rozhodli jsme se sepsat další článek o animovaných kraťasech, které si odnesly zlatou oscarovou sošku a navíc svým originálním pojetím zanechaly ve světě animace výraznou stopu, nebo ho dokonce ovlivnily. V prvním žebříčku jsme vám představili Muže, který sázel stromy, Wallace s Gromitem a jejich nesprávné kalhoty, či animací ztvárněnou klasiku Stařec a moře. Pojďte se ale podívat na další várku neméně kvalitních filmů.

1. Dům z malých kostek (2008)

První japonský film, který získal Oscara v této kategorii popisuje příběh staříka, jehož dům se ocitne pod vodou. Ta postupně stoupá a tak hrdina musí stavět další a další patra, aby unikl a mohl dál žít ve svém domě. Jednoho dne však omylem upustí dírou v podlaze fajfku, která propadne až do přízemí a on se vydává za ní.

Talentovanému animátorovi Kunio Katō se podařilo vytvořit kreslený film, který si zapamatujete. Dosáhl toho nejen jednoduchým, milým příběhem plným metafor, ale především zajímavou vizuální stylizací prostředí, ve kterém stařík žije. Vaší pozornosti určitě neuniknou ani jeho animací ztvárněné vize a představy.

2. Gerald McBoing-Boing (1950)

Z dnešního pohledu možná obyčejný animák ve své době ovlivnil a inspiroval celou řadu velkých animátorů a dost možná určil trend cartoon animace na celé dekády dopředu.

Skupina mladých tvůrců, kteří si říkali United Production of America zde zachytila příběh malého chlapce, který se dostane do věku, kdy už by měl začít mluvit. Místo toho se z něj však linou jen podivné zvuky.

Film se tehdejší tradiční animaci vymyká hned v několika směrech. Nezachycuje zvířata s lidskými vlastnostmi, ale týká se rovnou celé lidské rodiny. Neobsahuje žádné groteskní násilí, na které byl tehdejší divák zvyklý např. z Toma a Jerryho. A ztvárnění postav tu nepůsobí tak pohádkově a nerealisticky, jak bylo ve 40.-50. letech standardem.

Tvůrci si tu navíc hrají se spoustou originálních, do té doby neviděných principů. Při přechodu z jednoho prostředí do druhého se často např. nepoužívá střih, ale pouze se plynule změní pozadí postav. Za pozornost stojí třeba i střídání barev jednotlivých scén. Ty se mění podle nálady, která zrovna v příběhu panuje. Když je hrdina smutný, vše je zbarvené do modra. Pokud se směje, prostor zase zaplní žlutá.

3. Geriho hra (1997)

Oscarový zářez s českou stopou. Geriho hra je první film studia Pixar, kde je hlavním hrdinou člověk. Režisér Jiří Pinkava tu pomocí 3D technologie přenesl na plátno příběh staříka, který chodí hrát do parku šachy sám se sebou.

Cílem filmu bylo posunout 3D animovanou tvorbu Pixaru o krok výš a práce na tomto projektu byla unikátní příležitostí. Tvůrci se snažili vytvořit do té doby nevyzkoušené textury lidské kůže a co nejvěrnější animaci oblečení.

Nakonec se jim díky pečlivému průzkumu lidské motoriky, mimiky a povrchu lidského těla podařilo pomocí animace oživit lidskou postavu, která na tehdejší dobu působila velmi uvěřitelně a na diváka přenesla potřebnou emoci.

Zaujal vás náš výběr? Další várku ikonických animáků vám představíme zase příště.

Office Brno

Drobného 296/20
Brno 60200
Česká republika

Billing information

Motionhouse s.r.o.
IČ: 04091850
DIČ: CZ04091850
Drobného 296/20,
Brno 60200

Motionhouse 2024